A fokozott rendszeres testmozgást minden cukorbetegnek javasoljuk, de sokszor tapasztalhatják, hogy a fizikai aktivitás kapcsán a vércukorszint hol esik, hol emelkedik. A kérdés tehát: mely tényezők hatnak egyik vagy másik irányba?
A testmozgás általában csökkenti a vércukor szintjét, ha:
- A keringésben lévő inzulin szintje magasabb, pl. evés után 2-3 órán belül nem inzulinnal kezelt betegeknél, ill. ugyanennyi idővel az utolsó étkezési inzulin beadását, vagy korrekciós inzulin alkalmazását követően.
- Közepes intenzitású aerob mozgásnál, ha az legalább 30 percen át tart vagy könnyebb mozgás esetén, ha az egy óránál hosszabb időtartamú.
- A vércukorszint normális közelében van a mozgás megkezdésekor.
- Az izom nem tartalmaz elég glikogént vagy már a mozgás kezdetén, vagy annak későbbi szakaszában.
- Alacsony szénhidrát-tartalmú étrendnél.
- Nem sokkal korábban végzett fizikai aktivitást követően.
- Nem megszokott, nagy megterhelést jelentő mozgás kapcsán.
A testmozgás megemelheti a vércukrot, ha:
- Reggel, éhomra mozognak, amikor az inzulin szint viszonylag alacsony, viszont a kortizonszint magas.
- Rövid tartamú, de intenzív, súlyos terhelésnél, mint súlyemelés, sprintelés vagy magas intenzitású intervallum tréning.
- Hiperglikémiás állapotban (általában 12-14 mmol/l-es vércukorszint felett), ha ketontestek is jelen vannak a vizeletben.
- Mozgás előtt vagy alatt túl sok étel elfogyasztását követően.
- Extrém körülmények (túl meleg, túl hideg, magas páratartalom, nagy tengerszint feletti magasság) között végzett mozgás.
- Meghűlés, vírusfertőzés vagy más típusú fertőzéses állapot, mely rontja az inzulin hatásosságát és növeli a fizikai stresszt.
- Bármely okból megemelkedett vércukor emelő hormonszintek (adrenalin, glukagon, kortizon, és/vagy növekedési hormon) esetén.
Mindezen potenciális tényezők ellenére, a vércukorszintekre gyakorolt hatás tekintetében leginkább a mozgás időpontja és az aktivitás jellege a legfontosabb. E két tényező többnyire magyarázza a variációkat, míg a többi abból származik, hogy a beteg nem jól ítéli meg aktuális inzulin szintjeit, a mozgás körülményeit és szervezete állapotát.
A sokszor nem pontosan kiszámítható hatások ellenére minden diabéteszesnek maximálisan javasolható a mozgás, mely a fizikai és mentális állapotot egyaránt javíthatja.
(Forrás: Sheri Colberg, Diabetes in Control, 2019. október 5.)
Forrás: DiabFórum magazin 2019/5. – december (56. oldal)