A naponta kétszer, gyárilag előkevert inzulinnal történő kezelés az előző lapszámunkban megjelent – vércukorméréseken alapuló – korrekciókkal évekig megfelelő anyagcserehelyzetet biztosíthat. A továbblépés néhány lehetőségét a kövérbetűs szedésű javaslatok tartalmazták. Ha ezek után sem megfelelő az anyagcserehelyzet, a következő lépés az intenzív inzulinkezelés.
Olyan esetekben azonban, amikor az intenzív inzulinkezelés feltételei nem adottak (hiányzik a motiváció, nem megfelelő az edukációs szint és az étkezési fegyelem. valamint a gyermek nem végez vércukor-önellenőrzést), pusztán attól, hogy az eddigieknél naponta többször kap inzulint, akár a modern analóg készítményeket is, nem várható a vércukorszint jelentős és tartós javulása. Ugyanez vonatkozik az inzulinpumpa-kezelésre is.
Az intenzív inzulinkezelésre történő áttérést a gyermekgyógyászatban általában klinikai/kórházi körülmények között végezzük, ill. nagyobb gyermekeknél és kamaszoknál a diagnózis felállítása után a kezelés mindjárt így kezdődik.
A felnőttkori intenzív inzulinkezelésnél a bázisinzulin és az összesített étkezési bólus inzulinadagja közel megegyezik, azaz 50:50%. Ettől való eltérés egyes felnőttkori rezsimek esetében is előfordul, gyermekkorban még gyakrabban, mégpedig többnyire úgy, hogy a bázisinzulin adagja kisebb, mint az étkezési bólusok összege (pl.: 35–45%:65–55%).
Mind a bázisinzulinok fajtái, mind azok alkalmazási gyakorisága (napi 1 vagy 2 bázis), valamint az alkalmazott étkezési inzulinok fajtái (humán vagy ultragyors analóg inzulin), illetve ezek különféle kombinációi szerint igen sokféle intenzív inzulinkezelési módot különböztetünk meg. Ezek közül leggyakrabban az alábbi kettő terjedt el:
1. Intenzív inzulinkezelés napjában háromszor adott gyorshatású és egyszer-kétszer adott NPH bázisinzulinnal
Ezen inzulinkezelés mellett a gyermeknek általában hatszor kell étkeznie és lehetőleg pontosan be kell tartania az inzulin beadásának és az étkezéseknek az időpontját is. A gyorshatású inzulinok beadása között 5-6 órának el kell telnie.
2. Intenzív inzulinkezelés naponta háromszor, a főétkezések előtt alkalmazott ultragyors hatású inzulin analóggal és egyszer-kétszer adott glargin, vagy kétszer adott detemir bázisinzulinnal
A 2018 januárjától betegségbiztosítói támogatást élvező és gyermekeknek is felírható ultrahosszú hatású degludek bázisinzulinnal még nincsenek gyermekekkel kapcsolatos hazai tapasztalatok.
Ezen inzulinkezelési mód mellett a betegnek, az ultra gyorshatású analóg étkezési inzulin alkalmazásával csupán naponta háromszor szükséges étkezni és ezek időpontját viszonylag tág határok között variálhatja.
Az intenzív inzulinkezeléshez rendszeres, gyakori vércukormérések szükségesek:
ideálisan naponta 4-5 mérés (főétkezések és lefekvés előtt), más naponta valamely étkezést követően 60–90 perc múlva is, valamint hetente-kéthetente (hipoglikémia gyanúja esetén gyakrabban) éjjel 3 óra körül is meg kell mérni a vércukrot.
(Folytatjuk…)
Prof. Dr. Soltész Gyula
Megjelent: Diabfórum magazin 2018/4 – október (19. oldal)