Nemrég jelent meg a hazai piacon a Deal TECH Hungary Kft. jóvoltából (kizárólagos forgalmazók) egy érdekes készülék, a Dél-Koreában gyártott tű nélküli ujjszúró (lézeres ujjszúró)! A forgalmazótól tesztelés céljából hozzájutottam egyhez.
A tű nélküli ujjszúró egy lézer dióda által kibocsátott lézerfénnyel üt pontosan akkora sebet, ami a vércukorméréshez kell – izgalmasan hangzik…
Az egész készülék – minden részlete – igényes, minőségi benyomást kelt. A csomagolás is esztétikus, tartalmazza a készüléket, egy (szabványos USB) töltőkábelt, egy, a lézer tisztításához használandó pálcikát (ez sima fültisztító pálcika, később azzal pótolható), részletes, jól érthető, ábrákkal ellátott magyar nyelvű leírást.
Mérete nem túl nagy, bár vaskosabb, mint egy lándzsás ujjszúróé.
A használata rendkívül egyszerű, összesen 3 nyomógomb található rajta. Az alsót röviden megnyomva az akkumulátor aktuális töltöttségét ellenőrizhetjük (kb 50 szúrás bír egy töltéssel), hosszan megnyomva pedig bekapcsolhatjuk a készüléket.
A jobb-bal oldali gombokkal állíthatjuk 5 fokozatban a szúrás erősségét. Ezt később megjegyzi a készülék, tehát nem szükséges minden használatkor beállítani.
Ezután néhány másodpercet várni kell, ha a villogás megszűnik a ledeken, használatra kész. Ekkor oda kell nyomni a kiválasztott ujjhoz, és az alsó gombot megnyomva megtörténik a szúrás: egy kis villanás, egy kisülésszerű hanghatás kíséretében.
Szúrás, szúrás erőssége, sebgyógyulás
Több embernél kipróbáltam, a többségnek egyáltalán nem fájt, vagy csak kicsit. Egyéni érzékenységtől függ, és ezzel sem mindegy, hogy milyen részt talál el éppen az ember. Összességében a több hónapos teszt alatt a tesztalanyok többször mondták, hogy „nem fájt”, „nem is éreztem”. Persze a szúrás nem lesz tőle kifejezetten kellemes, de sokaknál, sokszor szinte semmit sem lehetett érezni.
A szúrás erősség megint érdekes kérdés, egyénileg kell kipróbálni, kinek mi felel meg. Az 1-2 fokozat felnőtteknél általában kevésnek tűnik, ez jó hír, ha valaki kisgyereknél szeretné használni.
A szúrás után pár másodpercet várni kell, majd erősen megnyomni ujjunkat a szúrás mellett, ekkor serken ki a vércsepp. Többnyire pont akkora, ami a mai tesztcsíkos vércukormérőkhöz szükséges.
Az egész dolog lényege igazából a szúrások gyors gyógyulása! Pár nap alatt nyomtalanul eltűnnek a hegek. Más sebet ejt, mint a lándzsa, ezért gyógyul másképp. Aki sokszor mér, mert labilis a cukra, ezzel az eszközzel nagyságrendekkel kevésbé terheli az ujjbegyeit.
A készülék másik kiváló tulajdonsága, hogy egyszerre több emberen is használható, nincs fizikai érintkezés a szúróeszközzel, nem fertőzhetik meg egymást a páciensek. (Ez intézményeknél hatalmas segítség, nem kell lándzsát cserélgetni!)
A lézeres ujjszúró karbantartása
A karbantartása minimális, néhány szúrásonként patikában kapható alkoholba mártott fültisztító pálcikával meg kell törölgetni a lézert, mert a bőr párolgása miatt óhatatlanul egy nem teljesen átlátszó réteg alakul ki rajta, ami csökkenti a hatékonyságát. Az alábbi képeken látszik a tisztítás előtti mattos, és a tisztítás utáni fényes állapot.
Felmerülhet a kérdés, hogy nem veszélyes-e a lézer?
Abszolút biztonságosra tervezték, gyakorlatilag lehetetlen vele máshova „lőni”, több védelmi vonala van.
A készülék Budapesten megvásárolható személyesen, illetve interneten is megrendelhető. 2 év csergarancia van rá, az akkumulátor élettartama kb. 5 év, de a forgalmazó elmondása szerint, ha a cserélni szükséges, ingyen elvégzik a garanciaidő lejárta után is! Személyes vásárlásnál lehetőség van előzetesen kipróbálni, hogy megfelel-e. Internetes vásárlásnál a törvényben biztosított elállási jog érvényes, tehát, ha netalán nem felel meg, a kipróbált (de új állapotú) készüléket vissza lehet küldeni.
A végére maradt a legérzékenyebb kérdés: az ára
Sajnos a legtöbb magyar család számára nem kevés kiadás, 120 ezer Ft. Viszont jó hír, hogy több egészségpénztár is elszámolja! Érdemes végiggondolni, amit írnak a leírásban, mégpedig: „A tölthető lithium akkumulátor élettartama kb. 5 év, ami megközelítőleg 500 feltöltést, vagyis 25.000 szúrást jelent. Ez napi 3 szúrással számolva kb. 23 év használat, ami a hagyományos ujjszúróra vetítve hozzávetőlegesen 700.000 Ft megtakarítást is eredményez a tű folyamatos megvásárlásának viszonylatában!” (Persze ez csak akkor lenne igaz, ha az ujjszúró tűket nem több tucatszor, hanem szúrásonként csak egyszer használnák a betegek).
És itt még szó sincs egy esetlegesen kicserélt akkuról, amikor újraindul a szúrások száma. Szóval egyszeri nagyobb összeg, de nagyon úgy tűnik, hogy nem rossz befektetés. A gyorsan nyom nélkül gyógyuló ujjbegyeket meg nem lehet pénzben kifejezni…
Összességében: igényes, profi készüléknek tűnik, aki sokszor szúr, vagy intézményeknek kiváló, ajánlom a sebgyógyulás, és szerencsés esetben (sokaknál) a fájdalommentesség miatt is.
Milán Gábor
Megjelent: DiabFórum Magazin 2018/4. – október (33-34. oldal)
Szeretném megkérdezni, hogy hol szerezhető be illetve mennyi most az ára.