A világon jelenleg leggyakrabban használt hosszú hatástartamú analóg inzulin a glargin inzulin, melynek hazánkban egyrészt már ún. biohasonló, másrészt háromszoros (300 E/ml) töménységű változata is rendelkezésünkre áll. A glargin inzulin 22–24 órás hatástartamú és viszonylag csúcs nélküli hatásgörbével rendelkezik, a 300 E/ml töménységű glargin hatástartama 28–30 óra.
Degludec vs. glargin inzulin
A 2015-ben bevezetésre került degludec inzulin hatástartama kb. 40 óra és minden korábbi inzulinnál egyenletesebb hatásgörbével rendelkezik. Egy új vizsgálatsorozat (DEVOTE, DEVOTE 2, DEVOTE 3) keretében nagyfokú szív-érrendszeri kockázatú cukorbetegeknél hasonlították össze a degludec inzulint hatékonyság és hipoglikémia veszély vonatkozásában a glargin inzulinnal.
7.586 randomizált (véletlenszerűen csoportosított) betegből 6.509 diabéteszesnek volt szív-érrendszeri megbetegedése, vesebetegsége vagy mindkettő. A betegek átlagos életkora 65 év, diabéteszük fennállásának átlagos tartama 16,4 év, áltagos HbA1c szintjük 8,4% volt és 89,3%-ukat kezelték inzulinnal. A betegek felét napi egyszer adagolt degludek, másik felét szintén napi egy alkalommal adagot glargin inzulinra állították. Az inzulinokat a betegek vacsora és lefekvés között adagolták.
A vizsgálat 24. hónapjában mindkét inzulinfajtát kapó betegek átlagos HbA1c szintje 7,4%-ra csökkent, a deg-ludec inzulint kapók éhomi vércukorszintje szignifikánsan alacsonyabb volt (7, ill. 7,5 mmol/l). Súlyos hipoglikémia a degludec inzulint kapók csoportjában 4,9%-ban, a glargint kapók között 6,6%-ban fordult elő. Egyéb mellékhatások gyakoriságában a kétfajta inzulint kapók nem különböztek.
Súlyos érrendszeri megbetegedés a degludec inzulint kapók között 325 betegnél, a glargint kapók között pedig 356 betegnél lépett fel. Tehát a degludec inzulin elsősorban a hipoglikémiák gyakoriságában mutatott előnyt a glargin inzulinnal szemben.
(Hazánkban a kétfajta inzulin egészségbiztosító általi támogatottságában van különbség: míg a glargin inzulin 1-es típusú diabéteszben és 2-es típusú cukorbetegeknél ha a HbA1c 8% alatt van 100%-os, addig a sokkal drágább degludek inzulin – és a még drágább, liraglutiddal kevert változata – diabétesz típustól függetlenül csupán 50%-os támogatásban részesül, ami egy beteg esetében havi 8–15 ezer Ft költséget is jelenthet – a referáló megjegyzése.)
(Forrás: The New England Journal of Medicine, 2017. augusztus 24. DOI: 10.1056/NEJMoa161569)
Megjelent: DiabFórum magazin 2017/4 – október (44. oldal)