Az SGLT-2 gátlószerek a 2-es típusú diabétesz kezelését szolgáló legfiatalabb vércukorcsökkentő készítmények, melyek közül kettő, a dapagliflozin és az empagliflozin hazánkban is a cukorbetegek rendelkezésére áll.
Miután hatásmechanizmusuk minden más orális antidiabetikumtól különbözik, ismét, immár sokadszor le kell írnunk, hogy hatásukat a vesén belül, az ún. proximális tubulusokban fejtik ki úgy, hogy a glomerulusokban kiválasztódott glukóz visszaszívódását az ezért felelős SGLT-2 enzim blokkolásával részben gátolják, miáltal akár napi 60–75 g szőlőcukornak a vizeleten keresztüli kiürítését is elősegítik. Ez részben a vércukor, részben a testsúly, részben pedig a vérnyomás csökkenését eredményezi.
A legújabb képviselőjük a sotagliflozin nem csupán az SGLT-2 enzim hatását, hanem a tubulusok más részén funkcionáló SGLT-1 enzim hatását is gátolják. Ez a tubulusokban történő cukor-visszaszívódásban kisebb szerepet játszik, azonban az SGLT-1 enzim megtalálható a bélrendszerben is, ahol a glukóz (szőlőcukor) és a galaktóz (tejcukor) felszívódását segíti elő. A sotagliflozinnal történő gátlása pedig az étkezések utáni vércukor-emelkedések mérséklődését eredményezi, illetve ezzel együtt csökkenthetővé válnak az étkezések előtti inzulinadagok és ezáltal csökkenhet a hipoglikémiák veszélye is.
E kettős hatás képezheti a sotagliflozinnak 1-es típusú cukorbetegeken történő alkalmazását, mintegy az inzulinkezelés kiegészítéseként.
Egy új vizsgálatban 33 1-es típusú cukorbetegnél, akik vagy intenzív inzulinkezelésen vagy inzulinpumpa kezelésen voltak, véletlenszerű csoportosításban napi 400 mg sotagliflozint vagy placébót adtak az inzulinkezelés kiegészítéseként a reggeli előtt 15 perccel, 7 napon keresztül. Minden beteg Medtronic Enlite glukóz szenzort viselt vakon, tehát az aktuális vércukorértékeket nem láthatta.
A vizsgálat 29 napja alatt az étkezési inzulinadagokat a sotagliflozinos csoportban 32%-kal, a placébós betegeknél 6,5%-kal kellett csökkenteni. A HbA1c szint sotagliflozin mellett 0,55%-kal, placébó mellett pedig 0,06%-kal csökkent. A bázisinzulin sotagliflozin mellett 2,4%-kal, placébó mellett 0,2%-kal mérséklődött. Az átlagos vércukorszint a 29 nap alatt sotagliflozin mellett 8,3 mmol/l volt, a placébós csoportban pedig 9,2 mmol/l. Két esetben lépett fel ketoacidózis, de csupán pumpakezelés esetén és nem a sotagliflozin szedésre, hanem pumpahibára visszavezethetően.
(Forrás: Diabetes Care 38.7 (2015): 1181-188. online, 2017. július 5.)