Nem tagadhatom, mindenkinek lehetnek kedvencei, nekem is, akár betegeim között is. T-né dr. K. Júlia is közéjük tartozik és igen előkelő pozíciót foglal el a sorban. És nem csak azért, mert szép, fiatal és mintabeteg. Hanem azért is, mert a diabétesze (LADA típusú diabétesz) a maga nemében egyedülálló és nagyon sok tanulsággal szolgál.
Júlia diabétesze a 3 évvel ezelőtti felfedezéskor LADA típusú diabétesz-nek, tehát valójában 1-es típusú cukorbetegségnek bizonyult, mely kezdetben minimális, napi egyszer, lefekvéskor alkalmazott 6–8 E hosszú hatástartamú glargin bázisinzulinnal, étkezési inzulinok alkalmazása nélkül volt egyensúlyban tartható. Múlt év júliusában lett várandós, és először egy másik intézet szülészetére ment, ahol a helyi diabetológus háromszori humán gyorshatású és lefekvéskor NPH bázisinzulinra állította be a szakma szabályainak megfelelően. Júlia azonban a választott szülész orvosát megtartva gyorsan visszajött hozzánk, akik a megváltoztatott inzulinkezelést folytattuk a legszorosabb kontroll mellett, anyagcseréjét folyamatosan a Dcont.hu-n keresztül vezetve, hétről-hétre a kívánalmaknak megfelelően módosítottuk inzulinadagolását. 2016. decemberében a Dcont.hu-s rovatban számoltunk be állapotáról. Akkor naponta 3×13 E gyorshatású humán inzulint és 13 E NPH inzulint adagolt magának, 5,9%-os HbA1c szintet biztosítva.
Ez év márciusban már a szenzorvizsgálatok sorozatában számoltunk be második alkalommal Júlia állapotáról. Ekkor, a terhessége vége felé inzulinigénye roppant mértékben megnőtt, a decemberi napi 50 E-ről napi 80 E-re. Ezzel viszont HbA1c szintje 5,3%-ra csökkent.
Nem sokkal később Júlia – bár szülészei császármetszést akartak végezni nála – ragaszkodván a hüvelyi úton történő szüléshez, 16 órás vajúdás után ép, egészséges leánygyermeket hozott a világra. A kis Laura azóta is töretlenül fejlődik, határtalanul boldog anyukájának azonban az inzulinigényével számunkra is váratlan dolog történt. Szülés után azonnal visszaálltunk glargin bázisinzulinra és étkezési ultra gyorshatású glulizin inzulinra. Ezek adagjai szinte naponta felezni kényszerültünk, mivel a folyamatos FreeStyle Libre Flash szenzor alkalmazása révén Júlia állandóan szembesült vércukrai zuhanásával. Ezért ez év májusában az étkezési inzulin adagolását teljesen felfüggesztettük és csupán a lefekvéskor adagolt 6 E(!) glargin inzulint tartottuk meg. Júlia HbA1c szintje 5,8% körül stabilizálódott.
Az utolsó 3 hónap szenzor görbéinek összesítése látható az 1. ábrán. az értékek túlnyomó többsége a céltartományon belül mozog.
A 2. és 3. ábra a július végi 6 nap görbéit mutatja, melyet akár bármely nem cukorbeteg is jó szívvel mondhatna magáénak. És mindez napi egyszeri, 6 E glargin inzulin adása mellett!
És itt jön a nagy kérdés: Hogy lehetséges mindez?
Júlia cukorbetegsége LADA típusú, ami a kora felnőttkorban, viszonylag lassan kialakuló, kezdetben igen csekély inzulinigényű diabéteszt jelent. Az ilyen esetekben azonban 2-3 év múltán a béta-sejtek lassú kimerülése miatt a fokozatosan emelni kell az inzulinadagokat, melyek többnyire napi 30–40 E között stabilizálódnak.
Várandóssága alatt Júlia inzulinigénye viszont a többi 1-es típusú beteg mintegy kétszeresre növő inzulinigényével szemben 12-szeresére emelkedett, majd lassan visszatért az eredeti, egytizenketted részre. Ezt nem tudjuk megmagyarázni, csupán tudomásul venni.
Szoktam mondani: diabéteszben minden és mindennek az ellenkezője is előfordulhat. De hogy ennyire…?!
Tipp szenzorok rögzítésére:
A FreeStyle Libre Flash szenzor nyáron izzadás miatt gyakran leesik. Találtunk egy kiváló megoldást: a Medtronic szenzor rögzítésére használt Mepore Film, melynek mérete 10×12 cm, ultra vékony, teljesen átlátszó és vízálló, kiválóan alkalmas a a FreeStyle szenzor rögzítésére is, csupán nagyobb bőrfelületet szükséges letisztítani, hogy jól tapadjon.
Beszerezhető pl. itt (ára: 189 Ft darabonként)
Dr. Fövényi József