Intenzív inzulinkezelés 2.
Az eddig tárgyalt intenzív inzulinkezelés módszerek csak rendszeres, napi gyakori vércukor-önellenőrzés mellett alkalmazhatók biztonságosan és hatékonyan. Az általában javasolt vércukor önellenőrzési mód: Naponta minimum 5 mérés – étkezések és lefekvés előtt minden nap, emellett naponta, de minimum másnaponta valamely ékezést 60–90 perccel követően is. Éjjeli hipoglikémia gyanúja esetén heti 1-2 éjjel 2-3 óra között is szükséges mérni a vércukrot. Miképpen kell értékelni a fenti módszerrel végzett vércukormérési eredményeket?
Napi 3-szori gyorshatású vagy ultra gyorshatású analóg (aszpart, liszpro, ill. glulizin) inzulin mellett naponta 1-szer lefekvés előtt adott NPH vagy hosszú hatástartamú detemir, ill. glargin inzulint alkalmazó cukorbetegek esetében:
A reggeli előtti méréseknél:
Ha az éhomra mért vércukor több mint 40%-a 4 mmol/l alatt van:
- Túl volt adagolva a lefekvés előtti bázisinzulin vagy túl alacsony (6 mmol/l alatti) vércukorral feküdt le és nem fogyasztott utóvacsorát
Ilyenkor a teendő: Az éjjeli bázisinzulin adagjának – a diabetológus gondozó orvossal történt megbeszélés értelmében – történő csökkentése, ill. az utóvacsora beiktatása.
Ha az éhomra mért vércukor több mint 60%-a 4–7 mmol/l között van: Az állapot ideális.
Ha az éhomra mért vércukor több mint 40%-a 7 mmol/l fölött van:
- Vagy elégtelen a lefekvés előtt adott bázis inzulin adagja, vagy bázis inzulin túladagolás miatt éjjel hipoglikémia lép fel és ez megemeli a reggeli vércukrot (ld. Somogyi hatás).
Ilyenkor a teendő: Többször ismételt vércukor mérés éjjel 2-3 között. Ha 5 mmol/l alatti értéket mérnek, az inzulin adagnak – a diabetológus gondozó orvossal történt megbeszélés szerinti csökkentése kívánatos, ill. az NPH inzulin cseréje kissé emelt adagú detemir vagy glargin inzulinra. Ha az éjjeli vércukor 10 mmol/l körül van, fokozatos adagemelés kívánatos, ill. ha az emelt adagú NPH inzulin nem normalizálja a reggeli vércukrot, viszont éjjel hipoglikémiát okoz, az NPH inzulin felváltandó 20–30%-kal emelet adagú detemir vagy glargin inzulinra. Az NPH inzulin adás esetén szem előtt tartandó ezen inzulin mellett sokszor kivédhetetlen hajnali jelenség is (ld. később).
Az ebéd és vacsora előtti méréseknél:
Ha az ebéd ill. vacsora előtt mért vércukor több mint 40%-a 4 mmol/l alatt van:
- Túl volt adagolva a reggeli bázisinzulin vagy kimaradt a tízórai, ill. az uzsonna
Ilyenkor a teendő: A reggeli ill. déli gyorshatású inzulin adagját – a diabetológus gondozó orvossal meg beszélt módon – szükséges csökkenteni, ill. tízórait, vagy uzsonnát célszerű beiktatni.
Ha az ebéd ill. vacsora előtt mért vércukor több mint 60%-a 4–7 mmol/l között van: a helyzet ideális.
Ha az ebéd ill. vacsora előtt mért vércukor több mint 40%-a meghaladja a 7 mmol/l-t:
- A reggeli ill. déli gyorshatású inzulin adagja elégtelen volt, vagy túl sok szénhidrátot fogyasztott reggelire, vagy tízóraira, vagy ebédre, vagy uzsonnára, esetenként viszont az étkezési inzulinok túladagolása miatt 3 órával reggeli vagy ebéd után észrevétlenül hipoglikémia lépett fel és ezt követte a vércukor emelkedés.
Ilyenkor a teendő: További étkezések előtti és utáni mérésekkel tisztázandó a hiba. Célra vezethet a gyorshatású inzulint ultra gyorshatású analóg inzulinnal felcserélni, de ez esetben már csak napi háromszori étkezés kívánatos. De. 11 és du. 16 óra tájban végzett vércukormérésekkel felfedni az esetleges hipoglikémiákat.
A reggeli, ebéd és vacsora utáni méréseknél:
Miután mindhárom étkezés előtt kizárólag gyorshatású vagy ultra gyorshatású inzulint alkalmaznak, ennek adagja, ill. az adag és az étkezés elfogyasztott szénhidrát mennyiségének viszonya határozza meg a teendőket (inzulin adagemelés, vagy csökkentés, ill. az étkezés szénhidrát tartalmának változtatása.
A lefekvés előtti méréseknél:
Miután ezt megelőzően, azaz vacsora előtt a beteg csupán gyorshatású vagy ultra gyorshatású inzulint ad be magának, ennek adagja, ill. az adag és az étkezés elfogyasztott szénhidrát mennyiségének viszonya határozza meg a teendőket: inzulin adagemelés, vagy csökkentés, ill. az étkezés szénhidrát tartalmának változtatása. Célszerű, ha a lefekvés előtti vércukor magasabb, mint az étkezések előtti. Kb. 6–8 mmol/l körüli értékre szükséges beállítani az éjjeli hipoglikémia fellépésének minimalizálása céljából.
Naponta kétszer adott NPH vagy detemir bázisinzulin plusz naponta háromszor gyorshatású vagy ultra gyorshatású analóg inzulin alkalmazás esetén:
A reggeli előtti és reggeli utáni méréseknél:
azonos a naponta egyszer, lefekvés előtt alkalmazott NPH vagy detemir inzulin kapcsán leírtakkal.
Ha az ebéd előtti vércukor több mint 40%-a 4 mmol/l alatt van:
- Túl lett adagolva a reggeli bázisinzulin, vagy/és a reggelire adagolt gyorshatású inzulin után nem fogyasztott tízórait.
Ilyenkor a teendő: Mérsékelni a reggeli bázisinzulin adagját vagy tízórait beiktatni, ill. annak szénhidrát tartalmát emelni.
Ha az ebéd előtti vércukor több mint 60%-a 4-6 mmol/l között van: az állapot ideális.
Ha az ebéd előtti vércukor több mint 40%-a 7 mmol/l felett van:
- Túl kevés a reggeli bázisinzulin, vagy túl sok szénhidrátot fogyasztott tízóraira, esetleg de. 11 óra körül észrevétlenül leesett a vércukor és ez váltotta ki az ebéd előtti emelkedést.
Ilyenkor a teendő: Növelni kell a reggeli bázis inzulin mennyiségét, vagy csökkenteni ill. elhagyni a tízórait, de csak akkor, ha a reggeli után 3 órával mért vércukorral sikerül kizárni a hipoglikémiát.
Az ebéd (és vacsora) utáni méréseknél:
Ha az étkezés utáni vércukor 6 mmol/l alatt van:
- Túl lett adagolva az étkezési gyorshatású vagy ultra gyorshatású inzulin, ezért 1-2 órán belül hipoglikémia fenyeget.
Ilyenkor a teendő: Csökkenteni kell az étkezési inzulin adagját.
Ha az étkezés utáni vércukor több mint 60%-a 6–9 mmol/l között mozog: a helyzet ideális.
Ha az étkezés utáni vércukor több mint 40%-a 9 mmol/l felett van:
- Elégtelen az étkezési gyorshatású vagy ultra gyorshatású analóg inzulin adagja.
Ilyenkor a teendő: Emelni szükséges az étkezési inzulin adagját.
A vacsora előtti méréseknél:
Ha a vacsora előtt mért vércukor több mint 40%-a 4 mmol/l alatt van:
- Túl lett adagolva vagy a reggeli bázisinzulin, vagy az ebéd előtti étkezési inzulin vagy déli gyorshatású inzulin mellett nem fogyasztott uzsonnára szénhidrátot.
Ilyenkor a teendő: Az ebéd előtti vércukor szem előtt tartásával szükség szerint mérsékelni a reggeli bázis inzulin adagját, vagy csökkenteni a déli étkezési inzulint vagy uzsonnát beiktatni.
Ha a vacsora előtt mért vércukor több mint 60%-a 4-6 mmol/l között van: a helyzet ideális.
Ha a vacsora előtti vércukor több mint 40%-a 6 mmol/l fölött van:
- Elégtelen a reggeli bázisinzulin hatása vagy túl kevés étkezési inzulint adott ebéd előtt vagy túl sok szénhidrátot fogyasztott uzsonnára, esetenként déli inzulin túladagolás miatt kora délután észrevétlen hipoglikémia után emelkedik meg a vércukor.
Ilyenkor a teendő: Az ebéd előtti vércukor figyelembe vételével emelni a reggeli bázis inzulin adagját vagy az ebéd utáni vércukor szem előtt tartásával emelni a déli étkezési inzulin adagját vagy csökkenteni ill. elhagyni az uzsonnát, vagy ebéd után 3 órával mért vércukorral felfedni a hipoglikémiát.
A saját anyagcserehelyzetét nem csupán követni, hanem kiértékelni is képes cukorbeteg a diabétesz szenvedő alanyából anyagcseréje urává válhat. Ezáltal nem csupán mindennapjai lesznek könnyebbek, de jó esély nyílik arra is, hogy életkilátásai megközelítsék, esetenként elérjék nem diabéteszes társaikét. Ennek pedig elengedhetetlen feltétele – amit nem lehet eléggé hangsúlyozni – a rendszeres vércukor-önellenőrzés, melynek szempontjait és módozatait fentiek során igyekeztünk kifejteni.
(folytatjuk)
Dr. Fövényi József