Inzulinkezelés speciális helyzetek – heveny betegségek, műtét, utazás, üdülés – esetében.
Heveny megbetegedések
Lázzal járó fertőző betegségek kapcsán nő az inzulinigény. A betegek azzal árthatnak legtöbbet maguknak, ha az étvágytalanságra, esetenként evési képtelenségre hivatkozva csökkentik, időnként elhagyják az inzulin adagolását. Minden lázas megbetegedés, mint minden fajta stressz ugyanis növeli a szervezet inzulin igényét, akár 50%-ot meghaladó mértékben is. Tehát az inzulin adag csökkentése helyett, annak emelésére van szükség. Hogy mennyire, arról a legritkábban kétóránként meghatározandó vércukor szintek birtokában dönthet a cukorbeteg.
Amennyiben szilárd ételt fogyasztani képtelen, 150–200 g cukrot tartalmazó teát, limonádét fogyasszon negyedóránként kortyolgatva, és további 2–3 liter cukormentes folyadékot is igyon. Ha erre sem lenne képes, akkor infúziós kezelés szükséges, de ez csak kórházi körülmények között kivitelezhető.
Gyomor-bélrendszeri kivizsgálás, műtét
Gyomor-, vastagbél-tükrözés, epehólyag ultrahangos vizsgálata előtti este a bázis inzulin beadható, de a reggeli inzulinadás mellőzendő. Lehetőleg a kora reggeli órákban célszerű a beavatkozásra sort keríteni cukorbetegeknél.
Kisebb műtéti beavatkozások nem befolyásolják az inzulin-adagolást. Nagyobb műtétek, főként a gyomor-bélrendszert érintő műtétek esetén, a műtét napján és szükség szerint a műtétet követően többnyire infúzióban kerül bevitelre a gyorshatású inzulin és a korábbi inzulinadagolásra csupán akkor lehet áttérni, ha a beteg már normálisan képes táplálkozni.
Utazás, üdülés
Gépkocsivezetés közben legritkábban kétóránkénti vércukor-önellenőrzés szükséges és célszerű, ha a vércukorszintet 6–8 mmol/l között stabilizálják (pl. óránként 1-2 db. keksz, stb. elfogyasztásával). Az inzulint soha ne tartsák sem a kalaptartóban, sem a kesztyűtartóban, sem télen, sem nyáron, és lehetőség szerint kisfokú hőszigetelést is biztosító kézitáskában vigyék magukkal. Az inzulin 30 napig lehet szobahőmérsékleten, 30 ºC fölött napok alatt tönkremegy. Ugyanez vonatkozik az inzulin megfagyására is.
Repülőn utazva tilos az inzulint és az önellenőrzés eszközeit (valamint a szükséges gyógyszereket) csomagban feladni. Ez részben a raktérben előforduló túl alacsony hőmérséklet, de nagyobb részt a csomag elveszés veszélye miatt van. Külföldi utazáshoz mindig lehetőleg kétszeres inzulinmennyiséget vigyen magával a cukorbeteg, két különböző táskában tárolva. Ha az egyik elvész, elkerülhetők a bonyolult procedúrák (csak orvosi receptre adják ki az inzulint) és magas költségvonzat, melyet az addig használt készítmény és adagoló eszközei külföldi beszerzése jelenthet. Meg kell említeni, ha valamelyik inzulin elveszik, akkor a gyorshatású inzulin többlet adagjainak 5-6 óránkénti adagolásával pótolni lehet a bázis inzulint, ugyanez ultra gyorshatású inzulin használata esetén 3 óránkénti inzulinadást jelent mind éjjel, mind nappal. Ha a gyorshatású vagy az ultra gyorshatású inzulin vész el, azt a bázis inzulin emelt adagjainak adagolásával csupán igen nagyfokú vércukor ingadozások árán sikerülhet ideig-óráig pótolni.
Interkontinentális (transzkontinentális) repüléseknél más az inzulin adagolás módja, ha nyugati, más, ha keleti irányban repül a cukorbeteg. Nyugati irányú repüléseknél a nappal tartama 5-8 órával meghosszabbodik. Az ennek során fellépő többlet inzulinigényt célszerű étkezési inzulin formájában, a repülőn alkalmazott étel felszolgálási időpontokhoz, igazítani. Problematikus esetekben ezen időpontok – az indulási időhöz viszonyítva – a légitársaságoktól megszerezhetők. A késő délutáni, esti órákban történő megérkezéskor az inzulin-adagolást a szokott módon kell folytatni.
Keleti irányú repüléseknél a nappal és éjszaka ugyanennyivel lerövidül, pontosabban a nappal egy része az éjszakába torkollik és sokkal rövidebb időtartamú éjjelt követően, a reggeli órákban érkezik meg a gép a célállomásra. Ilyenkor az esti bázisinzulint célszerű 2-4 órával korábban adagolni, és az út folyamán felszolgált étkezésekhez megfelelő mennyiségű étkezési inzulint alkalmazni.
Melegebb éghajlaton üdülve gondoskodni szükséges az inzulin hűtéséről. Amennyiben hűtőgép nem áll rendelkezésre, kora reggel a ruhák közé helyezve bőröndben is tárolható az inzulin. Ez esetben igen kicsiny a valószínűsége annak, hogy a tárolási hely hőmérséklete napközben 30ºC fölé emelkedjék. Bizonyos esetekben hűtőtáska, termosz használatára is szükség lehet. Téli üdülésnél mindenképpen meg kell akadályozni az inzulin megfagyását.
Röviden ki kell térni még az idegen tájakon jelentkező étkezési és ezzel összefüggésben az étkezési inzulinadagolási problémákra. Már az elutazás előtt célszerű megismerkedni a külföldi tartózkodás helyén fogyasztható ételekkel, azok szénhidrát tartalmával. Jó tudni, hogy a németnyelvű országokban, de a Baltikumban is a magas őrlésű, barna és fekete kenyerek alacsony glikémiás indexűek, ezért gyengébben emelik a vércukrot. A mediterrán országokban az olasz pizzák, a paszták, esetleg még a lassagna kivételével a legtöbb étel alacsony szénhidrát tartalmú. Mindezek ismeretében a cukorbeteg viszonylag könnyedén megelőzheti az ismeretlen ételek elfogyasztása következtében felmerülő esetleges problémákat, közöttük a nagyobb vércukor ingadozásokat.
(Folytatjuk)
Dr. Fövényi József