Az okostelefonok megjelenésével megjelentek különböző cukorbetegség menedzseléssel kapcsolatos diab applikációk, amelyekből napjainkban már számtalan elérhető.
A diabéteszellátás fejlődése ellenére az 1-es típusú cukorbetegek kevesebb mint 20%-a éri el a jó anyagcsere-állapotot, azaz a 7% alatti HbA1c-értéket. A vércukor-önellenőrzés hasznos eszköz mind az orvos, mind a beteg számára, segítve a megfelelő döntést. A gyakori vércukor-önellenőrzés mellett jobb a HbA1c-érték és kevesebb a hipoglikémia. Sajnos, a betegek csupán kis része méri naponta legalább háromszor a vércukrát. A mérés is körülményes, továbbá rontja az együttműködést, hogy az értékeket fel kell jegyezni, a kezelőorvossal telefonon vagy más módon konzultálni szükséges. Az okostelefonok elterjedése és a diabéteszellátás mobiltechnológiája segíthet ezen a helyzeten. Kis létszámú vizsgálatok szerint elektronikus jegyzetfüzet és internetalapú monitorrendszer javította az anyagcsere helyzetet.
Magyar nyelvű diabétesz applikációk
A Dcont vércukormérő rendszer nem csak éppen aktuális pontos vércukorszintet mutat, hanem a rendszeres mérési eredményekből képes megbecsülni a beteg anyagcsere állapotát is, illetve kiszámolni és jelezni a betegnek, hogy mekkora az esélye az alacsony vércukorszintből fakadó roham (hipoglikémia) kialakulására.
A felhasználók felvihetik az elfogyasztott szénhidrátmennyiséget, illetve a kezelésként bevitt inzulin mennyiséget, valamint azt is naplózhatják, hogy mikor végeznek fizikai aktivitást, mikor sportolnak – hiszen ezek mind hatással vannak a szénhidrát anyagcserére.
Az adatokból az applikáció diagramokat és táblázatokat készít, melyek segítenek megérteni mind a betegnek, mind a kezelőorvosnak, hogy milyen tényezők, helyzetek járulnak hozzá a vércukorszint változásához. Az információk segítségével pedig a beteg úgy alakíthatja életmódját és terápiáját, hogy ideális értékek között tudja tartani vércukorszintjét.
Az app egyelőre csak Androidra érhető el, folyamatban van az iOS verzió fejlesztése is.
A magyar fejlesztésű “Laborom” alkalmazás segítségével a felhasználó átlátható formában kezelheti a saját adatait, így például a mérések adatsora mellett külön grafikonon láthatja a fejlődést vagy az életmódbeli változások hatásait is.
A programba betáplálható a többi között a vércukorszint, a vérnyomás, az inzulinadagolás mértéke, a diéta és a testsúly.
Az applikáció vérnyomás napló, diabétesz naplóként is használható. Gyógyszer emlékeztető, digitális kórtötrénet, lelet és labor rendező. Az alkalmazás ingyenes.
iBGStar rendszer – prospektív, randomizált, nyílt vizsgálat
A vércukormérőt iPhone-hoz csatlakoztatják, és a Diabetes Manager App programot használva az iPhone vércukormérőként működik. Tárolja az adatokat, intelligens technológiával biztosítja a megfelelő mérési minőséget, regisztrálja az inzulinadagokat, szénhidrátfelvételt, trendet számít. Az iPhone útján a páciens kapcsolatba léphet az orvossal.
Jelen közlemény az ezzel az új technológiával folytatott prospektív, randomizált, nyílt vizsgálatról számol be. A vizsgálatot 18 éves vagy idősebb, 1-es típusú diabéteszesek körében végezték, akiknél a betegség legalább egy éve fennállt és HbA1c-értékük a kezdéskor 10% alatti volt. A betegeket 1:1 arányban randomizálták intervenciós és kontrollcsoportba. A kontrollcsoport csak az Accu-Chek Nano métert használta, a vizsgált csoportnál ezt összekötötték az iBGStar-ral. A vizsgálók 7-14 naponta elektronikus úton (e-mail vagy telefon) kommunikáltak a betegekkel. Amennyiben a vércukorszint 3,6 mmol/l alatt vagy 16,6 mmol/l felett volt, akkor a készülék az iPhone-on át figyelmeztető szöveget küldött a vizsgálóknak. Ugyanezen úton a teljes rögzített adatállományt is továbbítani lehetett. Végpontparaméternek alkalmazták a HbA1c-értéket, a komplett metabolikus panelt, vérképet a kiinduláskor, egy, három és hat hónap múlva. Az inzulinadagolást a betegek maguk rögzítették. A hipoglikémiával kapcsolatban kérdőívet és hipoglikémia félelem-pontszámot alkalmaztak. Utóbbit 27 kérdéssel mérték (pontszám: 27–135 között). Ennek 10 kérdéses alskálája a viselkedést, 17 kérdéses része az aggodalmat fejezte ki.
Eredmények: Mindkét csoportban 50 beteg volt. A két csoport statisztikailag homogén volt az életkor, a diabetes fennállási időtartama, a testtömegindex, a HbA1c érték, a vércukormérések száma, a napi bazális és bólusinzulin-adagolás, a teljes napi inzulinadag vonatkozásában. A HbA1c-érték mindkét csoportban javult; ez a javulás hat hónap után szignifikánsan nagyobb volt az iBGStar-csoportban, mint a kontrollban (0,51%-kal, illetve 0,16%-kal lett kisebb a HbA1c érték).
Míg a kontrollcsoportban nem emelkedett a napi teljes inzulinadag, addig az iBGStar-csoportban három hónap után 7,7±20,9 E-gel emelkedett a kiinduláshoz képest. A 3,6 mmol/l alatti hipoglikémia-időtartam hat hónap után az iBGStar-csoportban kevesebb volt, mint a kontrolléban. A hipoglikémiafélelem-pontszám hat hónap után mindkét csoportban kisebb lett (1,4, illetve 3,9 ponttal csökkent).
Következtetés: Az iBGStar mobileszköz a Diabetes Manager programmal az anyagcsere-állapotot anélkül javította hat hónap alatt, hogy fokozódott volna a hipoglikémia veszély; egyúttal mérséklődött a hipoglikémiától való félelem. További vizsgálatok szükségesek az előny hosszabb távú meghatározására.
(Forrás: Diabetes Ther., 2017. augusztus 8.)
Megjelent: DiabFórum magazin 2017/4 – október (47. oldal)