A vércukor-önellenőrzés előtti évtizedekben alig volt mód az inzulinkezelés hibáinak a felfedésére. Önellenőrzés mellett a beteg és gondozóorvosa maximális együttműködése keretében az esetek nagy részében e hibák felfedhetők és korrigálhatók. Ennek ellenére még mindig gyakori eset, hogy nem találunk magyarázatot az anyagcsere labilitására, a viszonylag alacsony vércukrok mellett mért túl magas HbA1c szintre. Ezt a problémát szinte 100%-ban sikerül kiküszöbölni a folyamatos szöveti glukózmonitorozás nyújtotta lehetőségekkel.
Az ezredforduló utáni években került sor hazánkban is az első szöveti glukózmonitorozásos vizsgálatokra a CGMS (Continuous Glucose Monitoring System) keretében. A bőr alá helyezett szenzor 3 napon keresztül 5 percenként regisztrálta a szövetközti glukóz szinteket, melyeket utólag számítógépbe letöltve lehetett kiértékelni. E módszerrel is már sok esetben sikerült felfedni az inzulin adagolási rendszer hibáit.
Az évtized második felében a CGMS-t felváltotta a Guardian RT, azaz valós idejű szöveti glukózmonitorozás eszköze, mellyel nem csupán mérhető, de folyamatosan a beteg által is megtekinthető a mért cukorszint, a műszer a beállított alsó és felső határértékeknél riaszt és ezáltal lehetőséget ad, hogy időben történő szénhidrát bevitellel a hipolikémia, a határértéket meghaladó vércukorszinteknél adagolt korrekciós inzulinbevitellel a tartós hiperglikémia kivédhető legyen. A beteg minden beadott inzulin adagot a vevőegységbe bevisz, ugyanezt teszi az étkezések kapcsán elfogyasztott szénhidrátokkal is, mely által utólag az összes adatokat számítógépbe letöltve, a görbék részletes kiértékelésére nyílik lehetőség és feltárhatók az inzulin adagolás és a diéta hibái. A rendszer tovább tökéletesített eszközrendszere, a has falra ragasztott, rádió-adóval egybeillesztett szenzorral és a külsőleg a szenzoros inzulinpumpára hasonlító vevő egységgel. Ma már az inzulinpumpával együtt is egyre gyakrabban használják ezt a szenzort, melynek folyamatosan újabb és tökéletesített változatai jönnek forgalomba. A Medtronic által forgalmazott szenzorok 6 napon keresztül funkcionálnak. Ezeket napi 2-3 ujjbegyes vércukorméréssel kalibrálják.
A valós idejű – tehát a beteg számára a mérési eredményeket folyamatosan mutató – szenzor mellett létezik a CGM ún. professzionális változata, melynél a beteg nem látja a mérési eredményeket, a szenzorhoz pedig nem rádióadó, hanem hasonló alakú tároló egység csatlakozik. Csupán napi 4 alkalommal szükséges mérni a vércukrát, a mérések eredményeit és időpontjait rögzíteni és célszerű, ha felírja az étkezési időpontokat is. Hat nap múltán a beteg az adattárolót a mérési adatokkal együtt átadja gondozó orvosának, aki egy szoftver segítségével harmonizálja a szenzoradatokat a beteg méréseivel és utólag megkapják a cukorgörbéket, melyeket kielemeznek. A szenzor használata sajnos nem olcsó mulatság, 6 napos monitorozás 12.000 Ft-ba kerül.
Hazánkban is elérhető a Dexcom szenzorral történő 12 napos szöveti glukózmonitorozás mind napi többszöri injekciós, mind inzulin pumpakezeléshez kapcsolva. E szenzor alkalmazása is napi 2-3 ujjbegyes méréssel történő kalibrálást igényel. Költségvonzata szintén magas: 12 nap 22.000 Ft-ba kerül.
A legújabb szöveti glukózmonitorozó eszköz, melynek használata rohamosan terjed, a FreeStyle Libre Flash monitor, melynek a szenzorához nem csatlakozik távadó, viszont egy kis leolvasónak a szenzorhoz történő érintésével akár percenként is láthatóvá válik az aktuális glukóz szint. Egy szenzor 14 napig működik, és nem igényel ujjbegyes vércukorméréssel történő kalibrációt. Egyelőre Nyugat-Európából, ottani állampolgárokon keresztül szerezhető be az ABBOTT cég FreeStyle Libre eszköze. A szenzorokat kettesével forgalmazzák és darabja 60 Euro. Mind a Medtronic szenzorral, mind a FreeStyle Libre Flash szenzorral, minden DiabFórum számban, egy alkalommal pedig a Dexcom használatával is közöltünk beszámolót. Ezekből az olvasók minden szükséges ismeretre szert tehetnek.
A következőkben taglalásra kerülő – minden diabetológus praxisában rendszeresen felbukkanó – hibák a Guardian RT valós idejű folyamatos szöveti glukózmonitorozás nyomán kerültek felfedésre. A bemutatott esetek nem egyedülállóak, méréseink során minden hiba több beteg esetében ismétlődően fordult elő.
Elégtelen bázisinzulin: 24 órán át folyamatosan magas vércukorértékek
A reggeli bázis inzulinadagja elégtelen: reggeltől délutánig durva vércukor-emelkedés
Az esti bázisinzulin adagja elégtelen: már éjjel is folyamatos a vércukor emelkedése
Nehezen kivédhető hajnali jelenség két betegnél: hajnalig még normális a vércukor, majd durva emelkedés és főként a reggeli utáni vércukrok emelkednek magasra
Étkezési inzulin túladagolás: délben és este alig emelkedik a vércukorszint
Igazi „brittle” (extrém labilis) diabéteszesek görbéi.
Ez a „görbe” egy szuperlabilis nőbeteg Dcont.hu-ra letöltött két hetének vércukrait mutatja pontdiagrammban egymás után
(Folytatjuk)
Dr. Fövényi József